Xiaomi Mi Note 10 Lite

A Xiaomi Mi Note 10 Lite most az egyik legjobb ár/érték arányú terméke a gyártónak.
A Mi Note 10 Lite az árához képest kiváló specifikációval rendelkezik és 30W maximális teljesítményű gyorstöltő is jár hozzá. Az USB-C kábelen túl nem maradt el a mobil védelmét szolgáló, füstszínű TPU tok sem.
Külső, kijelző
Alumínium keret finom, matt eloxálással, elől-hátul lekerekített üvegfelület tökéletesen összedolgozva. A vékony kávákkal, az ujjlenyomat-olvasót is integráló OLED kijelzővel a külső összkép alapján ez a mobil nagyon simán lehetne egy csúcsmodell, megállja a helyét jóval drágább társai mellett is.
157,8 x 74,2 x 9,7 milliméteres készülékház, Gorilla Glass 5 védettségű üveggel került forgalomba. A TPU-tok szépen illeszkedik, teljes felületes esésnél valamelyest védi a kijelzőt is.
Az előlapon látható, 6,47 hüvelykes fizikai méretű 1080 x 2340 pixeles (19,5:9) kijelző kontrasztos, gyönyörű színekkel operáló egység, ami remek fényerővel és tökéletes érintésérzékeléssel bír, nem mellesleg pedig HDR10-támogatottságú.
A készülékben OLED és a beépített biometrikus azonosító szinte biztos fontos tényező lesz a választásnál.
A vékony kávába hagyományos beszédhangszóró jutott egy szokásos ráccsal, a 16 megapixeles szelfikamera pedig egy kis méretű noccsban található. Értesítési led nem található a mobilba, így a kijelző felvillantásával jelzi a bejövő értesítéseket. Jobb oldalra került minden gomb, középen a bekapcsoló, fölötte pedig a hangerőszabályzó duó. Alul az USB Type-C csatlakozó és a 3,5 milliméteres jack port, illetve a mono hangszóró kilépőrácsa is ide került. Két darab nanoSIM-et lehet jobb oldalról, a tálcára behelyezni, természetesen ehhez a kis tűt is megtaláljuk a dobozban.
Hardver, szoftverezettség
A Xiaomi Mi Note 10-széria eddigi tagjai Snapdragon 730G rendszerchipet kaptak, nincs ez másképp a Lite változat esetén sem. A tavalyi hardver két 2,2 GHz-es Kryo 470 Gold és a négy 1,8 GHz-es Kryo 470 Silver processzormagja, illetve Adreno 618 GPU-ja a mostani középkategóriában erősnek számít, normál használathoz így a hardver bőven elegendő teljesítményt nyújt.
Hazai forgalmazásban a 6 GB RAM-mal és 128 GB-os tárhellyel szerelt változat lesz a jellemző. Az általános rendszersebesség nagyon jó.
Android 10 rendszer alapjaira épül az MIUI 11 rendszer, ami a sötét módtól elkezdve a programozható időtartamú always-on megjelenítésen át a digitális jólétig minden friss funkciót integrál, és a kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasón túl 2D-s arcfeloldással is kecsegtet, bár ez szokásos módon a kevésbé biztonságos feloldási módok közé tartozik a szimpla optikai felismeréssel, de egyébként a Xiaomira ilyen téren aránylag rendszeres frissítés a jellemző, így nincs ok feltételezni, hogy ez ne váltana naprakészre a közeljövőben.
Főmenü nélküli, kezdőképernyőkkel operáló felület jár alapból, ezt mindenféle témával szabhatjuk személyre. Három virtuális alsó gomb segít a rendszervezérlésben, de ilyen szűk kávák mellett már erősen ajánlott a teljes képernyős, gesztusvezérlős megoldás, amiből a Xiaomi is egy, az Apple által már meghonosított, de ettől függetlenül jól kigondolt és itt is megbízhatóan működő rendszert társít, ahol a kijelző oldalairól középre húzva léphetünk vissza, alulról felfelé pedig az ujjmozdulatnak megfelelően lépünk a kezdőképernyőre vagy az alkalamzásváltóba. A zárképernyőről balra húzva találunk egy gyors elérési panelt, ahol vezérelhetjük az utoljára távirányított eszközeinket, vagy épp bekapcsolhatjuk a vakut.
Természetesen a teljes Google-szolgáltatáscsomagot, YouTube Music-ot és Google Segédet is megtaláljuk, de mellette aktívak a gyártói ökoszisztéma-elemek is, Mi Fiók használatával elérhető a Xiaomi Cloud (5 GB alaptárhellyel) és a készülékkeresés, szinkronizálható a naptár, a jegyzettömb,
Rengeteg hasznos eszköz akad: ilyen a biztonsági központ víruskereséssel, feketelistákkal és alkalmazászárolással, vagy a fájlkezelő széffel, és rengeteg gyártói szoftver került még telepítésre, mint például az iránytű, a hangrögzítő, a fájlmegosztó, a QR-olvasó, a számológép, a fájlmozgató és a böngésző. Mindenféle külön alkalmazás telepítése nélkül tudunk képernyővideót felvenni, van ShareMe a fájlmegosztáshoz, Mi Mover a teljes költözködéshez, illetve távirányító, amibe mindenféle eszközünket, márkanév szerinti válogatásban vihetunk fel, de egyénileg nem programozhatunk.
Kamera, multimédia
A kamerarendszer szinte az egyetlen olyan pontnak nevezhető, ahol a Lite szócska és a kedvezőbb árazás valódi értelmet nyer, itt egyszerűbb megoldásokról beszélünk. Az előlapi 16 megapixeles, fixfókuszos egység nem okoz semmi meglepetést, szelfikameránál jó minőséget nyújt kellemes részletességgel, korrekt háttérelmosással, de kicsit gyenge dinamikával. A hátlapi kamera fő egysége népszerű, 64 megapixeles quad-Bayer alapokra épül, tehát szintén 16 megapixeles képeket kapunk, f/1,9-es apertúrával, lézeres autofókusszal és 0,8 mikronos szenzorpixellel. Ezen kívül van még egy 8 megapixeles ultraszéles kamera f/2,2-es apertúrával, ezen kívül pedig egy két megapixeles makró és egy 5 megapixeles mélységszenzor látja el feladatát, f/2,4-es apertúrákkal, ismeretlen fizikai szenzormérettel.
Nagyjából mindent tud a kameraszoftver, könnyen elérhető az akár automata HDR, az önkioldó és a vaku, ahogy a panoráma is, van továbbá éjszakai mód, portré, választhatunk 64 megapixeles módot, vagy épp teljesen manuális lehetőséget, ahol a szokásos beállításokon (érzékenység, lencse, exoztíció-korrekció, záridő, fehéregyensúly) mellett megvan a DNG-RAW rögzítés opciója is. Van AI-mód, ami nem nagyon tér el a megszokott, kissé túlszaturált hatást keltő átlagtól, de kikapcsolható, ahogy a gyártói vízjelet sem kell a végtelenségig nézni a fotókon.
Főkamera, 16 megapixel
Az alapértelmezett 16 megapixeles felbontás mellett a nappali fotókra abszolút nem lehet panasz, kellő részletesség mellett pont jól eltalált zajszűrés látható a fotókon, a színek élethűek, a dinamikatartomány széles. A szoftverben lévő kétszeres zoom is a főkamera képéből vág, így az egymás mellett lévő, eltérő látószögű fotók nem véletlenül vannak ömlesztve a felső tömbben, jó fényviszonyok mellett egyébként még a teljesen digitális zoom is elfogadható eredményt ad. A puha lencserajzolat és a kissé gyenge fényérzékenység leginkább naplemente után jön elő, és automatikus módban előfordulhatnak alulexponált képek, ezeken minimálisan javít, ha a dedikált éjszakai módot használjuk.
64 megapixelen lassabb a feldolgozás, teljesen belenagyítva kissé mosottabbak a részletek, a homogén felületek pedig zajosabbak, azonban rendben vannak a fotók natív pixelszám mellett is.
Aránylag kicsi felbontása mellett élhető fotókat rögzít az ultraszéles kamera, kicsit melegebb színekkel, jóval kevesebb részlettel, fixfókusszal, de korrekt lencseképpel és létező vonalélességgel. Ehhez a kamerához nincs külön éjszakai mód.
2 megapixelre fizikailag sem tud túl sok részlet jutni, az egyébként autofókuszos, tehát fix tárgytávolságot egyáltalán nem megkövetelő kis makrókamera tud egészen jó fotókat is csinálni, amikor megfelelőek a fényviszonyok.
Videórögzítés: 4K és 30 fps a maximum, ha a főkamerát használjuk, az ultraszéles legfeljebb Full HD-ban dolgozik, menet közben nem lehet váltani, legfeljebb a digitális zoomot vethetjük be. A kétszeres nagyítás az állóképekhez hasonlóan itt is a főkamerából kerül levágásra. Videós módok közt van mozgó objektum fókuszkövetése, közepes hatékonysággal, nagyon kezdő vloggereknek pedig mindenféle, előre effektezett és zenei aláfestéssel összerakott felvételi mód áll rendelkezésre. Videóban is aktiválhatunk háttérelmosást, továbbá beállítható, hogy h.264 vagy h.265 kódolással szeretnénk rögzíteni, illetve beállíthatunk még villódzásgátlást 50 vagy 60 Hz-es fix frekvenciával vagy automatikust.
Részletességben, folyamatosságban rendben vannak a végeredmények, jó minőségű a rögzített sztereó hang is, optikai megoldás nélkül szűk keresztmetszet lesz minden felvétel közbeni kameramozgatás, a bekapcsolható elektronikus stabilizálás ellenére is, ami önmagában sajnos nem sokat tud segíteni a helyzeten. Este az állóképekhez hasonló minőségromlást érzékelhetünk.
A Zenelejátszó ügyesen egybegyűjti a telefonon tárolt zeneszámokat, a jack portra fülest dugva pedig az FM-rádiót is hallgathatunk. A kimenetre részletes, dinamikus hang jut, átlagos erővel. Jelen szoftververzióban már adott a Widevine L1 CDM védelem, Netflixen pedig a HD és HDR tartalmak egyaránt elérhetők, a YouTube azonban nem ad HDR opciót. A kijelző gyönyörű, filmeket nézni főleg fülessel nagyon jó.
Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés
A Mi Note 10 Lite bővíthetőség hiányában nem állít minket választás elé a két kártyahelyével, csak nanoSIM-eket fogad be opcionális dual standby üzemmóddal, egyébként pedig minden hazai LTE sáv támogatásával, de 5G-s lehetőségek nélkül. Ami a beszélgetési hangminőséget illeti, örülhetünk annak, hogy a VoLTE és a VoLTE HD jól működik, ám a hagyományos, rácsos beszédhangszóró alapértelmezett hangereje elég alacsony. A közelségérzékelő - mint oly sok Xiaomi esetén - itt sem tökéletes.
Kétcsatornás WiFi modem (802.11a/b/g/n/ac szabványú) áll rendelkezésre átlagos érzékenységgel (Direct, HotSpot, Display), a Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE, AAC, LDAC, aptX, aptX HD, aptX-adaptive), az USB pedig 2.0-s (Type-C, MTP, OTG). Jól működik a navigáció (GPS, GLONASS, BeiDou és Galileo egy csatornán), és megbízható a mágneses szenzorra épülő iránytű is. Rendben teszi a dolgát a giroszkóp és a gyorsulásmérő, tudjuk távirányítóként használni a készülék infraportját, és az NFC-s mobilfizetéssel sem történt fennakadás.
Szinte hihetetlen, hogy mennyire könnyedén képes minimum 6, de esélyesen 7-8 órás kijelzőidőkkel zárni a feltöltési ciklust 2-3 napra beosztva, miközben offline videózni 150 niten akár 24 órán túl is képes folyamatosan, megállás nélkül. Ha böngészünk, kamerázunk, vagy kihasználjuk a hardveres tartalékokat, a százalékok is gyorsabban pörögnek lefelé, de egy nap alatt, hagyományos használatban szinte biztosan nem fogjuk lemeríteni a készüléket. A nagy kapacitású 5260 mAh akkumulátornak köszönhetően egy hagyományos, lassú töltő több óráig tölti a készüléket, a csomagban lévő gyorstöltővel, 30W-tal a teljes töltés bő egy óra, fél óra alatt közel 60%-ig el lehet jutni 0-ról. Vezeték nélküli töltést nem tud.
Kapunk egy gyönyörű megjelenésű mobilt, nagyon jó anyaghasználattal, remekül összeszerelve, kapunk egy remek OLED kijelzőt Full HD felbontással, HDR10-támogatással és beépített ujjlenyomat-olvasóval, továbbá adott a középkategóriát kényelmesen lefedő Snapdragon 730G rendszerchip, és azért nem maradt el egy vállalható minőségű kamerarendszer, illetve egy méretes akkumulátor, zseniális üzemidővel és villámtöltővel.
Forrás:Mobilaréna